Human Rights updates 1

NOVINKY ZO SVETA

Víťazný moment pre ženské práva: Ukrajina ratifikovala Istanbulský dohovor

Ukrajinský parlament ratifikoval Istanbulský dohovor, ktorý definuje domáce násilie a násilie páchané na ženách. Už v roku 2016 bolo prijatých niekoľko zmien ukrajinského trestného zákonníka týkajúcich sa domáceho násilia. Ratifikácia dohovoru navyše potvrdzuje odhodlanie Ukrajiny bojovať a predchádzať rodovo podmienenému násiliu, a to najmä v súvislosti s obvineniami zo sexuálneho zločinov na územiach okupovaných Ruskom. Rýchla implementácia dohovoru by okrem iného mohla uľahčiť stíhanie páchateľov vojnových zverstiev.

Precedens z Roe proti Wade zvrátený. Ústavné právo žien v USA na prístup k  interupciám sa stalo minulosťou

Najvyšší súd Spojených štátov zvrátil takmer 50 rokov starý precedens zrušením rozsudku prelomového prípadu Roe vs. Wade. Vďaka tomuto precedensu mali tehotné ženy právo na umelé prerušenie tehotenstva počas prvého trimestra od počatia. Jednotlivé štáty majú teraz voľnú ruku v rozhodovanú o interrupčných zákonoch. Právo na interrupciu je však garantované právom na život, súkromie, bezpečnosť a nediskrimináciu. Napriek tejto skutočnosti už viac ako 20 štátov USA prijalo opatrenia na ich obmedzenie.

O krok bližšie k rovnej spoločnosti: manželstvá osôb rovnakého pohlavia boli legalizované v Švajčiarsku a Slovinsku

Ústavný súd Slovinska rozhodol o protiústavnosti zákazu manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Slovinský parlament dostal nariadenie do šiestich mesiacov zmeniť zákon. Slovinsko je tak prvou bývalou juhoslovanskou republikou, ktorá podporuje rovnosť manželstiev spolu s možnosťou adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. Zákon o manželstvách osôb rovnakého pohlavia bol taktiež prijatý vo Švajčiarsku v nadväznosti na referendum z roku 2021. Páry si okrem práva uzavrieť manželstvo budú môcť aj adoptovať deti alebo požiadať o liečbu neplodnosti. V súčasnosti je v procese legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia 32 krajín. Česká republika je jednou z nich.

Po návrate Talibanu k moci je právo na vzdelanie v Afganistane vzdialenou minulosťou

Od zákazu stredoškolského vzdelávania afganských dievčat uplynulo už vyše 300 dní. Napriek prísľubu Talibanu o opätovnom otvorení škôl v septembri 2021 sa dievčatá stále nemôžu zúčastňovať vyučovania. Organizácia Human Rights Watch varuje pred devastačnými dôsledkami nedostupnosti vzdelávania. Ovplyvnia totiž afgánske ženy rovnako ako aj celkovú budúcnosť krajiny. Spustených bolo viacero kampaní, ktoré mali za cieľ priviesť dievčatá naspäť do škôl. Tieto iniciatívy však zatiaľ nemali hmatateľné výsledky. 

Úpadok práv LGBTQI menšiny v Európe? Hromadné zatýkanie v Turecku a maďarský zákaz LGBTQI obsahu

V Istanbule sa 26. júna konal LGBTQI pochod, a to aj napriek zákazu Dúhových pochodov v celom Turecku. V Izmire a Ankare bolo zatknutých viacero ľudí. Ľudskoprávni aktivisti navyše vyjadrili obavy o práva LGBTQI menšiny v Maďarsku a Rumunsku. Maďarský parlament totiž nedávno prijal nové právne predpisy, ktoré zakazujú šírenie obsahu súvisiaceho s LGBTQI komunitou na školách a v televízií. Európska Komisia už podnikla právne kroky proti Maďarsku na Európskom súdnom dvore. Situácia tejto menšiny je podobná aj v Rumunsku. Bukurešť vypracovala návrh zákona, ktorý by mal cenzurovať propagáciu obsahu súvisiaceho s LGBTQI na školách a vo verejných priestoroch.

Svetlý deň pre Kolumbiu: prvá afro-kolumbijská žena bola zvolená za viceprezidentku

V Kolumbií sa konali prezidentské voľby. Vo voľbách zvíťazil ľavicový kandidát Gustavo Petro a jeho spolukandidátka Francia Márquez Stala sa tak prvou afro-kolumbijskou viceprezidentkou. Márquezová je environmentálna aktivistka, ktorá v rámci svojich kampaní dlhodobo bojuje za zlepšenie environmentálnych podmienok v Kolumbií. Nová viceprezidentka prisľúbila znížiť rodovú nerovnosť a podporiť etnické menšiny, a to pod správou nového Ministerstva pre rovnosť. V nadväznosti na svoje plány podporovať sociálnu spravodlivosť a práva žien, Márquezová pravdepodobne obdrží mandát na tvorbu politiky zameranej na zlepšovanie podmienok ľudských práv v Kolumbií. 

Bieloruský boj za spravodlivosť: ďalšia novinárka odsúdená za údajnú vlastizradu

Bieloruská novinárka Katsiaryna Andreeva bola uznaná vinnou z vlastizrady. K dvojročnému trestu, ktorý si novinárku už odpykáva za “organizovanie aktivít porušujúcich verejný poriadok” jej pribudne ďalších 8 rokov trestu. Okresný súd v Minsku odsúdil Andreevu za reportáž a priamy prenos z masových protestov proti režimu ešte v novembri 2020. Európska federácia novinárov vyzvala Európsku úniu k prijatiu opatrení, ktoré by zrušili obvinenia bieloruskej novinárky. 

Ďalší Britský exit: vláda chce nahradiť Európsky dohovor o ľudských právach

Vláda Borisa Johnsona oznámila plán odstúpiť od Európskeho dohovoru o ľudských právach (EDĽP). Dohovor by mal byť nahradený už existujúcou britskou Listinou práv. Obavy o dodržiavanie ľudských práv narástli najmä po snahe Spojeného kráľovstva deportovať utečencov žiadajúcich o azyl do Rwandy. Právnici a ľudskoprávni aktivisti varujú pred možným zvyšovaním nedotknuteľnosti britských súdov, ale aj nesúladom s rozsudkami Európskeho súdu pre ľudské práva.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Predĺžená ruka solidarity: Integračné Centrum v Košiciach poskytuje pomoc ukrajinským utečencom 

V Košiciach bolo otvorené Integračné centrum pre ľudí v núdzi. Jeho cieľom je poskytnúť pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Tento unikátny projekt združuje 9 organizácií a zdôrazňuje potrebu dlhodobej pomoci cudzincom v procese integrácie. Hlavným cieľom Integračného centra je poskytovanie odbornej sociálnej, psychologickej a právnej pomoci, spolu s poradenstvom pre rodiny s deťmi. Centrum taktiež zriadilo bezplatnú infolinku a e-mailovú adresu, ktoré sú k dispozícií  všetkým cudzincov hľadajúcich pomoc. V súčasnosti pomoc Integračného centra vyhľadávajú najmä ľudia z Ukrajiny, ktorí žiadajú o azyl na Slovensku.

Obmedzovanie práv LGBTQI komunity: Slovenský poslanec navrhol zákaz dúhových vlajok v štátnych inštitúciách

Poslanec Národnej Rady Györg Gyimesi (OĽANO) predložil návrh na novelu zákona o štátnych symboloch. Návrh zákona by zakazoval štátnym orgánom a školám umiestňovať akékoľvek symboly hnutí, komunít a organizácií propagujúcich rôzne typy sexuálnej orientácie. Gyimesi predložil návrh novely zákona bez súhlasu ostatných koaličných poslancov a svojej politickej strany OĽANO. Návrh bol vypracovaný s podporou opozičného poslanca Tomáša Tarabu. Premiér Eduard Heger vyzval Gyimesiho k stiahnutiu návrhu, nakoľko by takáto novela mohla polarizovať spoločnosť v citlivej otázke sexuálnej orientácie a obmedziť práva niektorých menšín.  

Závažné porušenia ľudských práv v detskej psychiatrickej nemocnici v Hranoch

Bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová potvrdzuje viaceré porušenia práv detí v psychiatrickej liečebni v Hrani. O údajnom neľudskom zaobchádzaní informoval denník SME ešte v roku 2020. Po ďalšom vyšetrovaní, denník SME zverejnil nové svedectvá bývalých hospitalizovaných pacientov. Tie zahŕňali odopieranie kontaktu s rodičmi, zlé hygienické podmienky a nevhodné zaobchádzanie zo strany personálu. Patakyová apelovala na liečebňu, s cieľom zlepšiť zaobchádzanie s pacientmi. Hoci liečebňa hrubé porušovanie ľudských práv poprela, prijatých bolo niekoľko opatrení na odstránenie nahlásených praktík. 

Diplomatická podpora menšinových práv: diplomati na Slovensku stoja za LGBTQI+ komunitou

V nadväznosti na Dúhové pochody, ktoré sa konali v júni a júli, podporilo práva LGBTQI+ 35 ambasád na Slovensku. Diplomati podpísali dokument potvrdzujúci záväzok chrániť ľudské práva a základné slobody pre všetkých. Iniciatívu za práva LGBTQI+ podporila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová rovnako ako aj viacerí ministri a poslanci. Dvanásty ročník Dúhového pochodu poukazoval najmä na podporu rovnakých pracovných príležitostí a inklúzie komunity do podnikateľského sektoru. Ďalší Dúhový pochod na podporu práv  LGBTQI+ sa uskutoční 27. augusta v Košiciach. 

Rasová diskriminácia pretrváva: Poradňa pre občianske a ľudské práva informuje o diskriminácii voči Rómskej menšine

Mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva (POĽP) predložila správu Výboru OSN na odstránenie rasovej diskriminácie. Organizácia upozornila na pretrvávajúcu diskrimináciu rómskej menšiny na Slovensku. Správa uvádza prekážky v prístupe k súdnym konaniam, pretrvávajúcu segregáciu, ponižovanie a diskriminačné zaobchádzanie. POĽP odporučila niekoľko zmien, ktoré by mohli zlepšiť situáciu Rómov.