Human Rights Updates 10

NOVINKY ZO SVETA

Loď s 750 migrantmi potopená južne od pobrežia Grécka

Len zhruba 100 ľudí sa podarilo zachrániť po potopení rybárskej lode s migrantmi pri južnom pobreží Grécka. Plavidlo sa potopilo v medzinárodných vodách juhozápadne od mesta Pylos. Incident je jednou z najhorších katastrof na centrálnej stredomorskej migračnej trase, ktorá je známa ako najsmrteľnejšia na svete. Grécke úrady nemôžu potvrdiť presný počet ľudí na palube, ale podľa správ by ich mohlo byť približne 700 až 750. Tisícky Gréckych občanov, nespokojní s migračnou politikou Grécka, vyšli do ulíc protestovať za lepšie zaobchádzanie s prichádzajúcimi migrantmi.

Európsky súdny dvor rozhodol, že poľská súdna reforma porušuje právo EÚ, a uložil pokutu

Európsky súdny dvor (ESD) rozhodol, že reforma súdnictva v Poľsku porušuje právo EÚ, pretože narúša právo na nezávislé a nestranné súdnictvo. Reforma, ktorú zaviedla poľská strana Právo a spravodlivosť (PiS), vyvolala spor s Európskou komisiou. Sporné zmeny obmedzili možnosť sudcov posudzovať dodržiavanie právnych noriem EÚ a oprávnili disciplinárnu komoru Najvyššieho súdu trestať sudcov. Súdny dvor rozhodol, že komora je nezlučiteľná s právom EÚ, a uložil Poľsku pokutu až do výšky 1 milióna EUR denne, kým nebude nahradená. Poľsko teraz dlhuje 534 miliónov eur.

Pretrhnutie priehrady Kachovka na území Ukrajiny kontrolovanom Ruskom zvyšuje naliehavú hrozbu enviromentálnej katastrofy

Pri pretrhnutí priehrady Kachovka, ktorá sa nachádza na Ruskom kontrolovanom území na Ukrajine, došlo k veľkej katastrofe. Priehrada bola postavená v roku 1956 ako súčasť vodnej elektrárne Kachovka na rieke Dneper a slúži ako kľúčový zdroj vody pre Krymský polostrov a jadrovú elektráreň v Záporoží. Hoci Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) uviedla, že v súčasnosti nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, situáciu pozorne sleduje. Zničenie priehrady Kachovka predstavuje významnú hrozbu, ktorá ohrozuje životy miliónov ľudí a môže viesť k environmentálnej katastrofe obrovských rozmerov.

Francúzsko čelí piatemu dňu nepokojov po smrteľnej policajnej streľbe, ktorá vyvolala rozhorčenie nad brutalitou polície

Francúzsko zažíva nepokoje už piaty deň po sebe. Dňa 27. júna policajt smrteľne postrelil 17-ročného muža severoafrického pôvodu, ktorý neuposlúchol príkaz na zastavenie auta. Táto udalosť vyvolala nepokoje v celom Francúzsku, keďže občania vidia nárast policajnej brutality na etnicky rôznorodých predmestiach najväčších francúzskych miest. V piatok 30. júna polícia vyslala na udržanie poriadku 45-tisíc policajtov. Prezident Macron označil streľbu za „nevysvetliteľnú a neospravedlniteľnú“.

Holandský kráľ sa ospravedlnil za historickú účasť na otroctve a priznal pretrvávajúci rasizmus v spoločnosti

V sobotu 1. júla sa holandský kráľ ospravedlnil za historickú účasť Holandska na otroctve. Ospravedlnil sa počas 160. výročia právneho zrušenia otroctva v Holandsku a jeho bývalých kolóniách. „V tento deň, keď si pripomíname holandskú históriu otroctva, žiadam o odpustenie za tento zločin proti ľudskosti,“ povedal. Uviedol tiež, že rasizmus v holandskej spoločnosti zostáva problémom a nie každý by jeho ospravedlnenie podporil, ale “reťaze boli skutočne pretrhnuté“.