Human Rights Updates 11

SPRÁVY ZO SVETA

Rusko dáva imunitu za vojnové zločiny páchané na Ukrajine

Ruská Štátna duma prijala zákon, ktorý udeľuje imunitu osobám páchajúcim zločiny „v záujme ruského štátu“ a chráni ich pred zodpovednosťou za vojnové zločiny v Ruskom okupovaných oblastiach Ukrajiny. Zákon tiež zrovnoprávňuje zločiny na územiach ako Doneck a Luhansk so zločinmi proti Rusku a zbavuje Rusko povinnosti odškodniť obete nespravodlivého stíhania v týchto regiónoch. Táto drakonická legislatíva odráža nerešpektovanie medzinárodného práva zo strany Ruska a zakazuje snahy o vyvodenie zodpovednosti za zločiny ruských občanov.

Singapur popraví odsúdených za drogy napriek výzvam skupín za ľudské práva

Podľa organizácií na podporu ľudských práv sa Singapur chystá tento týždeň popraviť dvoch odsúdených za drogy vrátane prvej ženy za takmer 20 rokov. Obaja väzni sú Singapurčania, pričom poprava jedného z nich je naplánovaná na stredu a poprava ženy na piatok, pričom obaja boli odsúdení za obchodovanie s heroínom. Singapur má prísne protidrogové zákony a na niektoré trestné činy sa vzťahuje trest smrti. Amnesty International vyzvala na zastavenie popráv a uviedla, že neexistujú dôkazy o odstrašujúcom účinku trestu smrti. Singapur však tvrdí, že trest smrti účinne odrádza od trestnej činnosti.

Ruský raketový útok poškodil pamiatku UNESCO v ukrajinskej Odese

Ruský raketový útok na ukrajinský prístav Odesa na juhu krajiny zabil jedného človeka a 20 zranil, pričom vážne poškodil pravoslávnu katedrálu, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj. Zelenskyj zdôraznil vplyv útoku na ľudstvo a európsku kultúru. Poškodených bolo takmer 50 budov vrátane 25 architektonických pamiatok. Katedrála, ktorú zasiahla strela Kh-22, má historický a náboženský význam. Rusko zaútočilo na Odesu viackrát, odkedy odstúpilo od dohody o vývoze obilia. Útok vyvoláva obavy z porušovania ľudských práv a ochrany kultúrneho dedičstva.

Ruská Štátna duma schválila návrh zákona obmedzujúceho spoluprácu so zahraničnými mimovládnymi organizáciami

Ruská Štátna duma schválila zákon zakazujúci spoluprácu s neregistrovanými zahraničnými mimovládnymi organizáciami, čím výrazne obmedzila slobodu združovania. Účasť na takýchto aktivitách môže viesť k pokutám alebo odňatiu slobody, pričom cudzinci môžu byť deportovaní. Cieľom legislatívy je izolovať ruských aktivistov od medzinárodnej podpory a obmedziť občiansku spoločnosť v čoraz nepriateľskejšom prostredí. Rusko už predtým zrušilo registráciu organizácie Human Rights Watch a ďalších mimovládnych organizácií. Zákon vychádza z existujúcich právnych predpisov o „nežiaducich organizáciách“, ktoré sa používajú na zákaz zahraničných subjektov považovaných za ohrozujúce. Kritici tvrdia, že zákon porušuje medzinárodné normy v oblasti ľudských práv. Organizácia Human Rights Watch a ďalšie orgány vyzvali Rusko, aby presadzovalo slobodu združovania a prejavu.

Azerbajdžanský opozičný líder zadržaný na základe pochybných obvinení vyvoláva medzinárodné obavy

Azerbajdžanské orgány zatkli opozičného lídra Gubada Ibadoghlua na základe pochybných obvinení z trestného činu a uvalili na neho štvormesačnú vyšetrovaciu väzbu. V prípade usvedčenia mu hrozí až 12 rokov väzenia. Ibadoghluovo zatknutie zapadá do schémy umlčovania kritikov v Azerbajdžane. Stojí na čele Azerbajdžanského hnutia za demokraciu a prosperitu a nedávno založil Nadáciu pre vzdelávanie azerbajdžanskej mládeže, ktorá podporuje vysokoškolské vzdelávanie azerbajdžanskej mládeže. Provládne médiá proti nemu viedli očierňujúcu kampaň. Ibadoghlu, uznávaný politický ekonóm, bol počas zatýkania napadnutý. Jeho rodina informovala o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave vrátane cukrovky a vysokého krvného tlaku. Organizácia Human Rights Watch naliehala na jeho okamžité prepustenie a prístup k potrebným liekom.