SPRÁVY ZO SVETA
Tanzánska vláda vytláča pôvodné masajské obyvateľstvo z ich historického územia
Dňa 31. júla organizácia Human Rights Watch (HRW) kriticky poukázala na plán tanzánskej vlády presídliť pôvodné masajské obyvateľstvo bez ich súhlasu. Pred tromi rokmi si dala vláda za cieľ presídliť 82 000 Masajov z ich historického územia Ngorongoro Conservation Area (NCA). Podľa plánov vlády sa má presídľovanie zrealizovať do roku 2027, a to s možnosťou kompenzácie vo forme rodinného bytu s pôdou v onci Msomera pre tých, ktorí sa rozhodnú územie NCA dobrovoľne a trvalo opustiť. Avšak z rozhovorov, ktoré HRW poskytli dotknuté osoby, vyplynulo, že presídľovaniu nepredchádzal slobodný, včasný a informovaný súhlas. Následne organizácia HRW upozornila na to, že núteným presídlovaním dochádza k poručovaniu medzinárodných ľudskoprávnych rámcov.
Humanitárne organizácie upozorňujú na nedostatky v novom zákone o prechodnej justícií v Nepále
Dňa 14. augusta 2024 prijala dolná komora nepálskeho parlamentu dlhoočakávaný zákon o prechodnej justícii. Tento zákon by mal odpovedať na porušovanie ľudských práv, ku ktorému dochádzalo v desaťročie trvajúcom ozbrojenom konflikte medzi vtedajšou kráľovskou vládou a bývalými komunistickými povstalcami. Vyplýva to z hlavného záväzku všeobecnej mierovej dohody (VMD) medzi tzv. alianciou siedmich strán a maoistami (UCPN) roku 2006. Predchádzajúci pokus o prijatie obdobného zákona umožňoval amnestie na závažné zložiny, a tak ho Najvyšší súd v Nepále v roku 2015 označil za protiústavný a porušujúci medzinárodné záväzky Nepálu v oblasti ľudských práv. V súvislosti s prijatím nového zákona o prechodnej justícií Amnesty International, Human Rights Watch a Medzinárodná komisia právnikov upozorňujú na jeho nedostatky.
Spoločný výrok ľudskoprávnych organizácií: Európska Únia by mala pomôcť koncu porušovaniu ľudských práv v Indii
Dňa 19. augusta vydalo 5 ľudskoprávnych organizácií spoločné vyjadrenie, v ktorom odporúčajú Európskej únii (EÚ) zakročiť voči porušovaniu ľudských práv v Indii. Urobili tak deň pred konaním každoročného ľudskoprávneho dialógu medzi EÚ a Indiou. Organizácie sa zhodli, že EÚ by mala využiť túto platformu na to, aby okrem iných porušení ľudských práv, adresovala štrukturálnu diskrimináciu, obmedzené právo na slobodu prejavu a obmedzené právo na pokojné zhromaždenie indickej vláde. Organizácie, ktoré spoločné vyjadrenie podpísali, boli Amnesty International, Christian Solidarity Worldwide (CSW), Front Line Defenders, Human Rights Watch a World Organisation against Torture (OMCT).
Štafetový protest proti aktivitám Ministerstva kultúry SR
Dňa 19. augusta platforma Otvorená kultúra! (OK!) spustila štafetový protest s názvom Slovenské kultúrne povstanie. Jeho cieľom bolo vyjadriť pretrvávajúci nesúhlas s krokmi ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Nadväzoval tak na zhromaždenie z dňa 12. augusta, kedy OK! verejne odmietla kroky Ministerstva kultúry SR smerom ku kultúrnej obci a vzniesla zoznam požiadaviek, a to s podporou vyše 100 kultúrnych organizácií z celého Slovenska. Medzi požiadavkami bolo aj opätovné odvolanie ministerky kultúry a generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry, či výzva na riešenie prekérnych pracovných podmienok kultúrnej obce. Protest sa uskutočnil pred budovou ministerstva kultúry a jeho štafetový formát bol otvorený aj širokej verejnosti po registrácií. Protest sa niesol v znení hesla Slovenského národného povstania (SNP) “Začnite s vysťahovaním”, končiac symbolicky dňa výročia SNP 29. augusta.
Vláda v Bangladéši zriadila komisiu pre vyšetrovanie nútených zmiznutí
Dňa 27. augusta úradnícka vláda v Bangladéši ustanovila vyšetrovaciu komisiu s cieľom identifikovať a vyhľadať osoby čeliace násilnému zmiznutiu. Začiatkom augusta, po demisií bývalej premiérky Sheikh Hasiny, boli z tajných väzníc prepustené najmenej tri osoby, ktoré boli oficiálne evidované ako zmiznuté. Konkrétne nimi boli Michael Chakma, Abdullahil Aman Azmi a Ahman Bin Quasem. Podľa údajov mimovládnej organizácie Odhikar násilnému zmiznutiu v Bangladéši čelilo najmenej 708 osôb v období od roku 2009 do júna 2024. Ustanovená päťčlenná vyšetrovacia komisia, vedená bývalým sudcom Najvyššieho súdu v Bangladéši Moyeenulom Islamom Chowdhurym, má za cieľ do 45 pracovných dní vyhotoviť správu o násilných zmiznutiach v období medzi 1. januárom 2010 do 5. augustom 2024. Amnesty International pre južnú Áziu víta tento krok a pripomína Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred násilným zmiznutím.
Ilustračný obrázok: https://pixabay.com/illustrations/continents-binary-zero-one-www-1435336/