Human Rights Updates 17

SPRÁVY ZO SVETA

Návrh zákona na úpravu podmienok prijatia do Slovenskej advokátskej komory

Poslanci NR SR predložili návrh zákona (zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii a zákon č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní), ktorého podstatou je ekvivalizovať obhájenie doktorandského titulu s úspešným absolvovaním advokátskej skúšky. Inak povedané, Slovenská advokátska komora (SAK) by bola po prijatí návrhu zákona povinná zapísať do zoznamu advokátiek a advokátov nielen osoby s profesúrou a docentúrou v oblasti práva, ale aj absolventstvo doktorandského štúdia bez zloženia advokátskej skúšky. SAK vydala k predmetnému návrhu zákona nesúhlasné stanovisko. SAK kritizuje vecnú nesprávnosť návrhu a tvrdí, že advokátska skúška je dôležitým prvkom regulácie advokátskeho povolania a zabezpečuje úroveň štandardu poskytovaných služieb. Ďalej SAK kritizuje, že predmetný návrh nie je výsledkom odbornej a vecnej diskusie.

Amnesty: Nedosiahnuteľná potreba bývať –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ výskumná správa

Organizácia Amnesty International Slovensko vydala dňa 10. októbra výskumnú správu s názvom Nedosiahnuteľná potreba bývať. Amnesty uvádza, že priemerné náklady na bývanie predstavujú viac ako 27% celkových príjmov slovenských domácností, čím sa radíme medzi najnákladnejšie krajiny OECD v oblasti bývania. Pre domácnosti s najnižším príjmom bývanie predstavuje 47% z ich rozpočtu a približne 16,5% obyvateľstva je ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Výskumná správa uvádza 7 problémov, ktoré prispievajú k porušovaniu práva na adekvátne bývanie ľudí žijúcich na Slovensku. Medzi tieto problémy patrí napríklad hlboko zakorenený princíp zásluhovosti a prestupného bývania v politikách bývania a sociálnych služieb pre ľudí bez domova či nízky počet verejných nájomných bytov.

Human Rights Watch: Pokračovanie v monitoringu ľudských práv v Sudáne, Venezuele a Ruskej federácií

Rada OSN pre ľudské práva (Rada) obnovila mandát Medzinárodnej nezávislej vyšetrovacej misie v Sudáne a rovnako odobrila pokračovanie obdobnej misie vo Venezuele. Rada tiež obnovila prácu zvláštneho spravodajcu pre Ruskú federáciu. OSN verí, že kontinuálne monitorovanie stavu ľudských práv v daných oblastiach je dôležité pre dosiahnutie spravodlivosti pre preživších porušovania ľudských práv a ich príbuzných.

Posilnenie slobody prejavu a prístupu k informáciám v Bosne a Hercegovine

Dňa 23. a 24. októbra v Tarčíne sa konalo 7. zasadnutie pracovnej skupiny na monitorovanie a reportovanie stavu slobody prejavu a prístupu k informáciám v Bosne a Hercegovine, ktorá je zriadená tamojším Ministerstvom ľudských práv a utečencov. Cieľom pracovnej skupiny je vytvoriť multiodborovú spoluprácu pre plnenie dlhodobého zámeru v oblasti ľudských práv.

Izraelský parlament zákazal pôsobnosť UNRWA na svojom území v rozpore s medzinárodným právom

Izraelský parlament (Knesset) odhlasoval dňa 28. októbra zákaz pôsobenia Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) na území Izraela. Napriek tomu, že tento zákon nezakazuje pôsobnosť UNRWA v Okupovaných palestínskych územiach (OPT), bude mať negatívny vplyv na realizáciu humanitárnej pomoci. Konkrétne sa napríklad zatvára kancelária UNRWA vo Východnom Jeruzaleme, zatvárajú sa cesty, ktorými prichádza humanitárna pomoc a regulujú sa vstupné a pracovné povolenia pre zamestnanectvo UNRWA. V súvislosti s čím OSN upozorňuje, že zákon je v rozpore s medzinárodným právom, ktoré zaväzuje štát Izrael.

Titulný obrázok je od Sly from Pixabay.