Human Rights updates 2

NOVINKY ZO SVETA

Prístup k udržateľnému životnému prostrediu je odteraz ľudským právom. Čo však bude ďalej?

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov rozhodlo, že prístup k čistému a udržateľnému životnému prostrediu je odteraz ľudským právom. Toto rozhodnutie je ukazovateľom dôležitosti spolupráce, ktorá umožní chrániť životné prostredie a zvrátiť klimatickú zmenu. Toto však ani zďaleka nie je jediným plánovaným opatrením. Panuje presvedčenie o relevantnosti zapojenia lokálnych a regionálnych autorít, a preto je snaha posilniť ich postavenie pri otázkach týkajúcich sa životného prostredia. Pripravuje sa taktiež už tretie vydanie Príručky Ľudských Práv určenej regionálnym a lokálnym autoritám, ktorá bude zameraná práve na udržateľný rozvoj a životné prostredie.

Prekrúcanie spravodlivosti: Rusko organizuje pre ukrajinských vojnových zajatcov protizákonné súdne procesy

Nedávno unikli fotografie zobrazujúce provizórne cely budované ruskými silami v budove filharmónie v Mariupole. Cely majú slúžiť na zadržanie ukrajinských vojnových zajatcov, ktorí by následne mali byť súdení za údajné vojnové zločiny. Tento proces je však podľa medzinárodného práva nelegálny. Vojnoví zajatci totiž môžu byť podľa Ženevského Dohovoru súdení len na riadne zriadenom medzinárodnom súde. Toto kritérium je z ruskej strany ignorované a vznikajú legitímne obavy o prehliadaní princípu prezumpcia neviny. Dôvodom sú obvinenia Moskvy o údajne rozmáhajúcom sa nacizme medzi ukrajinskými autoritami. Ide totiž o rétoriku Kremľa, ktorá má obhájiť nevyhnutnosť “špeciálnej operácie” a legitimizovať súdne procesy. Porušenie práva na spravodlivý súdny proces nie je v Rusku ničím novým, preto obavy o porušenie ľudských práv ukrajinských zajatcov nie sú ani zďaleka iracionálne. 

10 krokov k ľudským právam: návrh OSN na zlepšenie situácie v Kambodži

Špeciálny spravodajca pre Organizáciu Spojených Národov a expert na ľudské práva Vitit Muntarbhorn vytvoril po návšteve Kambodže plán pozostávajúci z 10 krokov na zlepšenie situácie týkajúcej sa ľudských práv. Muntarbhorn sa stretol s predstaviteľmi miestnych samospráv rovnako ako aj s občanmi z rôznych komunít. Cieľom bolo vypočuť si ich názory a skúsenosti, na základe čoho bol následne vypracovaný plán možných riešení. Medzi jeho návrhmi je napríklad aj ukončenie trestného stíhania obhajcov ľudských práv a politickej opozície. Plán je navyše zameraný na riešenie problému obchodovania s ľuďmi. Obetiam sú často ponúknuté falošné pracovné pozície v Kambodži. V skutočnosti však ide o obchod s bielym mäsom a obete sú tak mnohokrát týrané a v krajných prípadoch usmrtené. Navrhované riešenie by preto mohlo priniesť zásadné zlepšenie v prístupe k právam jednotlivcov.

Meta vydala správu o dodržiavaní ľudských práv na svojich platformách. Prax však dokazuje opak

Technologická spoločnosť Meta, pod ktorú spadajú napríklad Facebook, Instagram a Whatsapp, vydala nedávno svoju prvú podrobnú správu o ľudských práv. Ide však o značne selektívny výber informácií ohľadom dopadov jednotlivých praktík organizácie na ľudské práva používateľov. Biznis model Mety totiž porušuje viaceré práva, ako napríklad právo na súkromie alebo slobodu prejavu. Spoločnosť zbiera nespočetné množstvo osobných dát o svojich používateľoch pričom ich uschovávanie a používanie je značne netransparentné. Meta je navyše obvinená zo šírenia násilia na svojich vlastných platformách. Jej algoritmus rozširuje nenávistný a diskriminujúci obsah kvôli udržaniu pozornosti svojich používateľov. Hoci ľudské práva platia aj v digitálnom priestore, doposiaľ ich dodržiavanie zo strany sociálnych sietí zostáva zanedbané.

Prípad Salmy al-Shehab ukazuje závažné ľudskoprávne problémy v Saudskej Arábii

Salma al-Shehab je 34 ročná študentka medicíny, ktorá bola v roku 2021 zatknutá počas dovolenky v Saudskej Arábii. Mesiac pred zatknutím totiž zdieľala niekoľko správ žiadajúcich reformy v Saudskej Arábii rovnako ako aj prepustenia aktivistov a intelektuálov. Shebab spočiatku dostala trest odňatia slobody v rozsahu 6 rokov. Údajným dôvodom mal byť terorizmom a kybernetická kriminalita. Jej trest bol však v auguste zvýšený až na 34 rokov. Napriek tvrdeniam Rijádu o zlepšujúcej sa situácií v rámci práv žien, prípad Salmi al-Shebab ukazuje presný opak. Shehab navyše nebola jedinou zatknutou osobou.  V rovnakom čase spolu s ňou zatkli stovky ďalších mladých žien.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Menštruačná chudoba: Banskobystrický kraj poskytuje ženám bezplatné menštruačné potreby

Banskobystrický kraj zaviedol poskytovanie menštruačných potrieb zadarmo. Okrem iného ich plánuje rozdávať na stredných školách. Ide o odpoveď na rozmáhajúcu sa menštruačnú chudobu. Veľa rodín a žien si totiž menštruačné pomôcky nemôže dovoliť, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. Týka sa to najmä žien a dievčat žijúcich v rómskej osade, žien bez domova, ľudí z neúplných rodín alebo rodín s väčším počtom detí. Podľa Banskobystrického kraja patria menštruačné pomôcky medzi základné hygienické potreby, a preto by mali byť súčasťou vybavenia každej toalety podobne ako mydlo alebo toaletný papier. Žiaden ďalší kraj sa však k tejto iniciatíve nepripojí a ani vláda neplánuje plošne zaviesť bezplatné menštruačné potreby. Téma menštruačnej chudoby tak zostáva aj naďalej tabu.

Vietnamsý festival ako snaha o uznanie Vietnamskej menšiny na Slovensku

Vietnamská komunita na Slovensku usporiadala v Bratislave prvý ročník festivalu, ktorého cieľom bolo poukázať na dôležitosť spájania a slovenskej a vietnamskej kultúry. Poukazovali taktiež na úspešnú integráciu vietnamských migrantov do slovenskej spoločnosti, čo je dôležitým aspektom festivalu. Vietnamská komunita na Slovensku totiž požiadala ministerstvo spravodlivosti o uznanie za oficiálnu národnostnú menšinu. Aktuálne však neexistuje zákon, ktorý by upravoval kritéria pre uznanie národnostných menšín. Vietnamská komunita preto argumentuje počtom ich príslušníkov, ktorý je vyšší ako počty niektorých uznaných menšín. Podporu Vietnamskej komunite na Slovensku vyjadrila aj prezidentka a bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Rozhodnutie však stojí pred Radou vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Finálny verdikt by mal prísť v nasledujúcich týždňoch.

Voľba ombudsmana opäť preložená: 6 mesiacov po uplynutí funkčného obdobia Slovensko stále nemá ombudsmana

Poslanci Národnej rady Slovenskej Republiky (NRSR) budú voliť nového verejného ochrancu práv na schôdzi, ktorá má začínať 18. októbra. Voľba sa tak presúva zo septembra kvôli rozhodnutie predsedu NRSR Borisa Kollára (Sme rodina). Následkom dlhodobého odsúvania sú nahromadené podnety čakajúce na posúdenie a podpis ombudsmana. Znamená to však nemožnosť efektívneho  fungovania inštitúcie, keďže na podnety môže reagovať iba ombudsman. Prvým termínom na podávanie návrhov bol ešte vo februári, pričom predchádzajúcej ombudsmanke Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie 29. marca. Znamená to, že Slovensko už vyše 6 mesiacov nemá verejného ochrancu práv.