Human Rights updates 5

NOVINKY ZO SVETA

Rusko násilne presúva ukrajinských občanov na svoje územie

Podľa správy Amnesty International, Rusko násilne transportuje ukrajinských občanov na okupované územia alebo priamo do Ruska. Výnimkou nie sú ani deti, ktoré sú odobraté rodičom za účelom následnej adopcie ruskou rodinou. Vojaci k presunu nútia aj staršie osoby či osoby so zdravotným znevýhodnením. Svedkovia popisujú aj neľudské a ponižujúce zaobchádzanie či fyzické zastrašovanie. Vojnové právo pritom zakazuje násilný presun jednotlivcov či skupiny ľudí z okupovaného územia. Ide teda o jasné porušenie ľudských práv a medzinárodného práva.

Majstrovstvá sveta v Katare sú výstavnou skriňou porušovania ľudských práv

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) sa vyhrážala finančnými trestami reprezentáciám, ktoré plánovali nosiť dúhovú pásku na podporu menšiny LGBTQI+ . Podľa britského denníka Telegraph, FIFA zvažovala aj udeľovanie individuálnych  trestov v podobe žltej karty pre hráčov, ktorí by sa rozhodli nosiť dúhovú pásku. V Katare je totiž homosexualita trestný čin. Netreba zabúdať ani na pracovníkov, vďaka ktorým sa futbalové podujatie mohlo uskutočniť. Mnohí z nich pracovali v nedôstojných podmienkach, boli vystavení krutému zaobchádzaniu a tisíce z nich zomrelo. FIFA by medzi prvými mala zdôrazňovať dôležitosť fair play a ľudských práv.

Čína porušuje právo ľudí na pokojnú demonštráciu

Obyvatelia viacerých miest v Číne protestujú proti drakonickým opatreniam na prevenciu šírenia Covidu-19. Čína sa totiž aj napriek poklesu pozitívnych prípadov a celkovému zlepšeniu situácie, drží tzv. „zero-covid“ opatrení. Ide o to, že pri zistení čo i len jedného pozitívneho prípadu, dochádza k sprísneným podmienkam pre obyvateľov. Protestujúci preto volajú po odchode prezidenta Si Ťin-pchinga a žiadajú pád Komunistickej strany. Polícia proti protestujúcim ostro zakročila, čím porušila právo ľudí na pokojný protest. Zatýkaní nie sú iba obyvatelia Číny, ale aj cudzinci. Príkladom je reportér britskej televízie BBC, ktorého na policajnej stanici surovo zbili. Okrem toho čínska vláda porušuje právo na slobodný prístup k  informáciám, keďže od začiatku cenzuruje informácie týkajúce sa protestov.

Konferencia COP27 nepriniesla zásadné zmeny v oblasti klímy

Hlavnou témou konferencie Organizácie spojených národov (OSN) o zmene klímy v Egypte bolo prijímanie opatrení v oblasti klímy. Hoci sa svetoví lídri na konferencii dohodli na vytvorení špeciálneho fondu na krytie strát a škôd pre krajiny najviac postihnuté klimatickou krízou, nepodarilo sa presadiť dôležitý záväzok o postupnom vyraďovaní všetkých fosílnych palív. Tie sú totiž hlavnou príčinou klimatickej krízy. Vyriešenie klimatickej krízy pritom úzko súvisí s ľudskými právami. Čím dlhšie budú krajiny čakať s razantnými riešeniami, tým viac bude klimatická kríza ohrozovať právo na život, zdravie, bývanie, vodu a mnohé ďalšie. Už teraz množstvo ľudí trpí nedostatkom vody a potravín a ich život neustále ohrozujú prírodné katastrofy či vysoké teploty.

Tureckí ľudskoprávni aktivisti boli zbavení nespravodlivých obvinení

Čestný predseda Amnesty International Turecko Taner Kılıç, bývalá riaditeľka Amnesty International Turecko İdil Eser a aktivisti Özlem Dalkıran a Günal Kurşun boli Najvyšším odvolacím súdom v Turecku zbavení obvinení zo spolupráce s teroristickou organizáciou, ktorá je obvinená z pokusu o štátny prevrat. Zadržaní boli v roku 2017. Hoci dvanásť súdnych konaní potvrdilo neopodstatnenosť dôkazov, trvalo päť rokov, kým boli konečne zbavení obvinení. Ako však uvádza Amnesty International: „Rozhodnutie súdu síce znamená obrovský úspech, ale zároveň prináša aj sklamanie, keďže budú podniknuté ďalšie kroky vo vyšetrovaní prípadu Tanera Kilıça.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Poslanci zvolili nového ombudsmana

Novým Verejným ochrancom ľudských práv (ombudsmanom) sa stal Róbert Dobrovodský. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR) zvolili 9. novembra nástupcu Márie Patakyovej po ôsmich mesiacoch. Od uplynutia funkčného obdobia Patakyovej sa nahromadilo vyše 600 podnetov na posúdenie a podpis.

Pomoc Ukrajine, životnému prostrediu a LGBTQI+ komunite bola ocenená Bielou vranou

Ocenenie Biela vrana sa udeľuje  ľuďom, ktorí sú ochotní svojimi činmi chrániť pravdu a spravodlivosť, čím preukazujú svoju občiansku odvahu. Tento rok cenu dostala Martina Paulíková, dlhodobá enviro-aktivistka. Zaslúžila sa totiž o to, aby v obci Slatinka nebola postavená vodná nádrž, ktorá by výrazne ohrozila vzácny biotop. Ocenenie bolo udelené aj Romanovi Samotnému, majiteľovi baru Tepláreň. Samotný sa už niekoľko rokov snaží vytvárať bezpečný priestor pre ľudí z LGBTQI+ komunity. Posledným tohtoročným laureátom sa stal každý človek, ktorý sa pokúsil svojimi činmi zmierniť dopady vojny na Ukrajine a snažil sa pomôcť jej obyvateľom.

Konferencia Human Forum 2022

V Banskej Bystrici sa uskutočnil 9. ročník Human Forum, medzinárodnej konferencie zameranej na ľudské práva a demokraciu. Tento rok sa niesol v témach – Posilňovanie demokracie v regiónoch ako prevencia rastu extrémizmu a ľudské práva a demokracia ako piliere stability a prosperity. Na konferencii vystúpili okrem iného aj prezidentka Zuzana Čaputová či minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Rastislav Káčer. Podujatie bolo ďalej sprevádzané viacerými diskusnými panelmi o globálnych a regionálnych výzvach demokracie, ľudských práv a o úlohe občianskej spoločnosti na Slovensku.