Human Rights updates 6

NOVINKY ZO SVETA

Turecko sa pripravuje na voľby vlnou represií voči kritikom

Turecko pred prezidentskými a parlamentnými voľbami zavádza prísnejšiu cenzúru a vykonáva vykonštruované súdne procesy s opozíciou, ľudskoprávnymi aktivistami a novinármi. Krajina dlhodobo nerešpektuje ľudskoprávne záväzky, ktoré vyplývajú z jej členstva v Rade Európy. V dôsledku toho čelí kritike. Naposledy súd v Istanbule rozhodol o treste pre Ekrema Imamoğlu, Erdoganovho oponenta, ktorý je zároveň aj primátorom mesta Istanbul. Dôvodom mal byť jeho komentár týkajúci sa regionálnych volieb. Imamoğlovi bol uložený trest odňatia slobody a taktiež mu bola odňatá funkcia primátora. Ak jeho prípad neuspeje v odvolacom konaní, bude mu natrvalo znemožnené pokračovať v politickej kariére.

Ruský súd nariadil rozpustenie Moskovskej Helsinskej skupiny

Najstaršia ruská ľudskoprávna organizácia – Moskovská Helsinská skupina, končí svoju činnosť v Rusku. Súd tak rozhodol na základe návrhu ministerstva spravodlivosti. To už v decembri minulého roka uviedlo, že registrácia skupiny sa zameriava len na ľudské práva ľudí žijúcich v Moskve a nie na práva obyvateľstva v celej krajiny. Moskovská helsinská skupina toto vyjadrenie označila za absurdné. Organizácia vznikla už v roku 1976 s cieľom monitorovať dodržiavanie Helsinských dohôd Sovietskym zväzom a podávať správy krajinám Západu o porušovaní ľudských práv v ZSSR. Jej činnosť bola v 80. rokoch pozastavená a obnovená bola opäť v roku 1989.

Najskôr zachraňovali topiacich sa migrantov, teraz čelia absurdným obvineniam

Začiatkom januára 2023 sa začal na gréckom ostrove Lesbos proces so Sarah Mardini, Seánom Binderom a ďalšími 22 záchranármi. Sarah a Seána zatkli už v roku 2018. Následne strávili sto dní vo väzbe a boli prepustení na kauciu. Dnes čelia okrem iného obvineniam z údajnej špionáže a pašeráctva, za ktoré im hrozí až osem rokov väzenia. Samotný odvolací súd pritom obžalobu vrátil naspäť prokuratúre, a to z dôvodu procesných nedostatkov vrátane chýbajúceho prekladu obžaloby. Amnesty International preto vyzýva grécke úrady, aby zastavili tento absurdný proces, ktorý prebieha na základe nespravodlivých a nepodložených obvinení a umožnili Sarah a Seánovi vrátiť sa k svojmu pôvodnému životu.

Kanada uvalila sankcie na dvoch bývalých prezidentov Srí Lanky

Kanadská vláda uvalila sankcie na bratov Mahinda Rajapaksa a Gotabaya Rajapaksa a dvom bývalým vojakom za porušenie medzinárodného vojnového práva a závažné porušenia ľudských práv. Porušení sa mali dopustiť počas občianskej vojny, ktorá v Srí Lanke prebiehala medzi rokmi 1983-2009. Obaja bratia boli vtedy významnými štátnymi funkcionármi. Mahinda bol dokonca ku koncu vojny prezidentom. Vyčíta sa im napríklad bombardovanie nemocníc či špeciálnych zón, kde bombardovanie bolo zakázané, smrť tisícky Tamilov alebo dokonca novinárov a aktivistov. Uvalené sankcie sa vzťahujú na zákaz cestovania a zmrazenie majetku.

Po masových protestoch Čína pokračuje v porušovaní ľudských práv

Na konci minulého roka vypukli napriek celou Čínou obrovské protesty. Obyvatelia totiž nesúhlasili s prísnymi opatreniami proti Covid-19. Symbolmi týchto protestov sa stali biele, nepopísané hárky papierov. Počas protestov bolo často počuť heslá  – “Chceme ľudské práva” alebo “Preč s komunistickou stranou”. Takéto myšlienky sa nepáčili čínskym úradom, ktoré nariadili cenzúru akéhokoľvek obsahu súvisiaceho s protestami tzv. „bielych papierov“. Okrem toho polícia zatkla veľké množstvo ľudí, mnohí z nich zmizli bez stopy a bližšie informácie o ich momentálnej situácii zostávajú neznáme. Polícia zastrašuje rodiny a priateľov zatknutých, ale aj právnikov, ktorí sú ochotní ponúknuť právnu pomoc zatknutým protestujúcim.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Ako vnímajú stredoškoláci témy súvisiace s demokraciou a ľudskými právami

Súčasťou projektu Helsinský výbor mladým bol aj prieskum o vnímaní tém demokracie a ľudských práv stredoškolákmi rovnako ako aj ich vedomosti v daných oblastiach. Napriek značnému záujmu o politické správanie mladých ľudí na Slovensku sme zistili, že o ňom na základe doterajšieho výskumu máme prekvapivo málo poznatkov. Medzi hlavné poznatky patrí, že mladí nespochybňujú demokraciu ako takú, ale majú plytkú znalosť jej základných princípov. V praxi to znamená, že hoci formálne drvivá väčšina respondentov označuje demokraciu za najlepšie zriadenie, pri doplňujúcich otázkach o jej aspektoch o tom zdanlivo nie je taká presvedčená.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva prinieslo správu o tom, ako o diskriminácii hovoria médiá

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva nedávno vydalo správu o tom, ako média zobrazovali diskrimináciu. Správa sa zameriava na obdobie, kedy sa diskriminácia pomerne často vo verejnej diskusii skloňovala v dôsledku prijímaných protipandemických opatrení. Zo správy je možné dospieť napríklad k záveru, že v príspevkoch je nedostatočná miera viditeľnosti odborníkov/odborníčiek, pandémia COVID-19 dominovala v diskusii o problematike diskriminácie a iné prípady boli v úzadí. Iba štvrtina príspevkov sa venovala negatívnym dopadom na diskriminované osoby. Slovenské národné stredisko ďalej zistilo, že o diskriminácii sa hovorí zväčša vágne a bez kontextu.Vyzýva preto ľudí, aby hovorili o diskriminácii korektne a zrozumiteľne, aby bolo ľahšie rozpoznať diskriminačné konanie v každodennom živote. 

Slovensko oslávilo 30 rokov svojej samostatnosti

Tento rok si pripomíname 30. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Pred 30 rokmi sme zároveň započali aj samostatnú cestu, ktorej cieľom je boj za ľudské práva. Hoci dnes žijeme v demokracii, nesmieme poľavovať v snahe o jej zveľaďovanie. Len tak môžeme v našej samostatnej a slobodnej histórii pokračovať. O rozvíjanie myšlienok a hodnôt demokracie, právneho štátu a ľudských práv sa dnes stará množstvo organizácií. Jednou z nich je aj Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku.