Human Rights Updates 8

NOVINKY ZO SVETA

Európska komisia podala žalobu na Slovensko kvôli segregácii Rómov 

Na Slovensko bola podaná žaloba na Súdny dvor Európskej únie za to, že dlhodobo nerieši segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní. Pravidlá Európskej únie zakazujú akúkoľvek formu diskriminácie, ktorá v prípade Rómov na Slovensku iba prehlbuje celospoločenský dopad. Európska komisia napriek realizácii legislatívnych reforiem a stratégií konštatovala, že tieto opatrenia sú nedostatočné a diskriminácia rómskych detí vo vzdelávaní naďalej pretrváva. Slovensko má najvyšší podiel segregácie Rómov vo vzdelávaní spomedzi členských štátov EÚ, pričom 65 % rómskych žiakov navštevuje školy, v ktorých sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia.

Human Rights Watch vyzýva na zastavenie repatriácie rohinských utečencov

Organizácia Human Rights Watch vyzvala Bangladéš, aby zastavil svoje plány na repatriáciu rohinských utečencov späť do Mjanmarska kvôli pretrvávajúcemu ohrozeniu ich bezpečnosti a slobody. Rohingskí utečenci tvrdia, že bangladéšski správcovia ich oklamali alebo prinútili stretnúť sa s delegáciou predstaviteľov mjanmarskej junty v rámci „pilotnej repatriácie“. Human Rights Watch tvrdila, že neexistujú okolnosti pre dobrovoľný a dôstojný návrat, pokiaľ bude vojenská junta naďalej vykonávať masakry a pokračovať vo vláde formou apartheidu v Rakhinskom štáte.

Bývalí diplomati USA a Afganistanu vyjadrili znepokojenie nad normalizáciou vzťahov s Talibanom

Bývalí diplomati Spojených štátov a Afganistanu vyzvali politikov, aby odmietli normalizáciu režimu Talibanu s odvolaním sa na rastúci despotizmus a porušovanie ľudských práv. Autori vyjadrujú znepokojenie nad prijímaním reprezentácie Talibanu napriek rastúcej brutalite režimu. Tvrdia, že by sme si nemali robiť ilúzie o odhodlaní Talibanu zlikvidovať teroristické skupiny v Afganistane vzhľadom na to, že režim je pod sankciami OSN kvôli ich prítomnosti na afganskom území. Je neprijateľné, aby medzinárodné spoločenstvo podporovalo brutálnu diktatúru Talibanu ignorujúce základné ľudské práva a slobody svojich občanov.

Maďarsko prijalo zákon diskriminujúci LGBTQ+ rodiny

Maďarsko prijalo zákon, ktorý umožňuje občanom nahlasovať úradom rodiny rovnakého pohlavia, ktoré údajne porušujú pohľad krajiny na manželstvo a rodinu. Zákon, ktorý uznáva manželstvo len medzi mužom a ženou, kritizovali obhajcovia LGBTQ+ a bol vetovaný prezidentkou Katalyn Novákovou. Zákon sa považuje za pokračovanie útokov Viktora Orbána na rodiny osôb rovnakého pohlavia a vyvoláva obavy z pokračujúcej diskriminácie zo strany jeho vládnucej strany. Tú už Európsky súdny dvor dávnejšie obvinil z diskriminácie LGBTQ+ osôb.

Krajiny strednej Ázie zámerne narúšajú prístup na internet počas verejných protestov

V roku 2022 viaceré stredoázijské krajiny zámerne prerušili prístup na internet počas verejných protestov s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť a verejnú bezpečnosť. Najvýraznejší dopad utrpel Kazachstan, kde úplný výpadok internetu počas januárových udalostí stál približne 410 miliónov USD. Napriek rôznym úrovniam využívania internetu boli lídri v regióne ochotní prijať extrémne opatrenia vrátane úplného vypnutia internetu a kazašská vláda čelila kritike za to, ako postupovala pri protestoch.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Komisárka Rady Európy vyzvala slovenskú vládu, aby prijala komplexný prístup k podpore a ochrane práv LGBTQ+ ľudí

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovićová vyzvala Slovensko, aby chránilo ľudské práva LGBTI osôb po teroristickom útoku na Tepláreň v októbri 2022. Mijatovićová vyjadrila znepokojenie nad nedostatočným pokrokom pri zabezpečovaní rovnakého zaobchádzania s LGBTQ+ osobami. Zároveň kritizovala návrh zákona, ktorý by transrodovým osobám sťažil právne uznanie ich rodovej identity. Slovenská republika má podľa komisárky pre ľudské práva zabezpečiť spravodlivé postupy právneho uznávania pohlavia dodržiavajúce princípy ľudských práv. Zdôrazňuje potrebu prijatia komplexného prístupu zabezpečujúci podporu a ochranu práv ľudí z komunity.