Inštitúcie Európskej únie (EÚ) sa už dlhodobo pozerajú na dianie v Maďarsku s nevôľou. Doteraz však nezasiahli. Vo štvrtok sa europoslanci zhodli na tom, že krajinu už nemožno ďalej nazývať úplnou demokraciou.
Z dôvodu porušovania zásad právneho štátu europoslanci vyhlásili politický systém v Maďarsku za „volebnú autokraciu“. Ide o systém, v ktorom sa voľby síce konajú, no nemôžeme o nich hovoriť ako o férových. Posledné voľby sa v krajine odohrali na jar tohto roku. Tretíkrát po sebe vyhrala maďarská strana Fidesz na čele s Viktorom Orbánom. Pred samotnými voľbami však bolo viacerým analytikom jasné, ako dopadnú.
Nesloboda médií počas volieb
Už dlhšie sa v súvislosti s Orbánovou vládou spomína obmedzovanie slobody prejavu a plurality médií. Obmedzenia bolo vidieť aj počas volebnej kampane. Kým prejav Viktora Orbána bol počas národného sviatku odvysielaný štátnou televíziou vyše deväťkrát, jeho politickí súperi mali v diskusiách len päťminútový priestor na predstavenie svojho programu. Zvyšok mediálneho priestoru, ktorý vyzývatelia Orbána dostali bol venovaný prekrúcaniu ich výrokov a kampani namierenej proti nim.
Stopka eurofondom ako záruka právneho štátu
Diskutabilná je aj akademická sloboda, nezávislosť súdnictva či vysoká miera korupcie. EÚ totiž viackrát vyjadrila znepokojenie nad nedostatočným bojom Maďarska s korupciou. Z tohto dôvodu Európska Komisia vyhlásila, že zvažuje pozastavenie peňazí Budapešti. Malo by ísť o 7,5 miliárd eur. Komisia sa obáva problematického prerozdeľovania finančných prostriedkov, ktoré by mohli poputovať priamo ľuďom napojených na predsedu vlády. „Nemôžeme dospieť k záveru, že rozpočet EÚ je dostatočne chránený,“ vyhlásil európsky komisár pre rozpočet Johannes Hahn.
Komisia dáva Maďarsku druhú šancu
Zastavenie financií však nie je isté. Maďarsko už od júna rokuje s EÚ o zmenách, vďaka ktorým by sa mohli daným opatreniam vyhnúť. Komisia dala krajine dva mesiace čas na implementáciu 17 protikorupčných opatrení. Medzi nimi je okrem iného zavedenie dvoch nových orgánov na boj proti korupcii. Ako uviedol portál Euractiv, neziskové organizácie pôsobiace v Maďarsku vyjadrili obavy z možného nesplnenia daných záväzkov. Návrhy totiž neboli s neziskovým sektorom skonzultované.
Posledné slovo však stále majú členské štáty EÚ. Tie sa môžu rozhodnúť pozastaviť peniaze z eurofondov nezávisle od rozhodnutia Komisie.
Ako by teda nasledovný postup mohol vyzerať? Po uplynutí lehoty dvoch mesiacov, budú členské štáty hlasovať o dostatočnosti maďarských reforiem. Na to, aby krajina dostala peniaze, musí za návrh hlasovať kvalifikovaná väčšina. Čiže minimálne 15 krajín, ktorých počet obyvateľov predstavuje aspoň 65 percent EÚ. Ak bude výsledok hlasovania v neprospech Maďarska, môže prísť až o 65 percent zdrojov z troch eurofondových programov.
Tieto dva mesiace by mal preto maďarský líder využiť na premýšľanie o tom, aké chce postavenie pre svoju krajinu v budúcnosti. Po dlhej nečinnosti inštitúcie EÚ konečne pohrozili pomyselným varovným prstom v podobe financií, ktoré sú pre Orbána stále veľmi dôležité. Dôležitejšie než zásady právneho štátu. Financie preto môžu byť vhodným nástrojom k tomu, aby sa systém v Maďarsku znova mohol nazývať demokratickým. Na výsledok si však budeme musieť počkať.
Autor: Dominika Dragúňová