Oceňovanie celoživotnej advokácie: MRS. ACHINOAM NINI (NOA) nominovaná na cenu CoE North South Prize

Chceli by sme upozorniť na spoločnú nomináciu MRS. ACHINOAM NINI (NOA) na 29. ročník Ceny RE Sever-Juh, ktorú udeľujú vážení partneri a organizácie. Táto nominácia, ktorú spoločne podporili Prof. Dr. Tamar Shuali Trachtenberg zastupujúca Európsky inštitút vzdelávania pre demokratickú kultúru na Katolíckej univerzite vo Valencii, pani Paula Mihai z Globálnej vzdelávacej siete RE a Prof. Dr. Silvia Tryaki, vedúca Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku, je ocenením celoživotného úsilia Noa o ľudské práva, medzikultúrny dialóg, mier a starostlivosť o životné prostredie.

Achinoam Nini, familiárne nazývaná Noa, stelesňuje bohatú zmes kultúr zahŕňajúcu Jemen, Izrael a Spojené štáty. Na jej umeleckej ceste ako speváčky, skladateľky a aktivistky sa podieľali osobnosti ako Pat Metheny a Quincy Jones. Na svetových pódiách stála po boku renomovaných umelcov ako Stevie Wonder, Sting a Andrea Bocelli. Okrem jej hudobného majstrovstva je Noin život svedectvom jej neochvejného odhodlania k celosvetovej harmónii, ktoré sa prejavuje v presadzovaní kritických otázok.

V roku 1995, keď Noa vystúpila na pódiu krátko pred tragickým atentátom na Jicchaka Rabina, sa odohral prelomový moment. Táto kľúčová udalosť podnietila jej neochvejné odhodlanie presadzovať mier a podporovať otvorený dialóg. Jej zásadné rozhodnutie zdržať sa vystupovania na okupovaných územiach, kým nezvíťazí spravodlivosť, podčiarkuje jej odhodlanie k pozitívnej zmene. Jej vystúpenia v Bielom dome a na výročí mierovej dohody z Osla, ako aj uznanie, ako napríklad ocenenie „Holubica mieru“ od Šimona Peresa, sú oslavou jej vytrvalého úsilia o dosiahnutie harmonického sveta.

Noin vplyv presahuje jej umelecké a propagačné aktivity. Nebojácne dvíha svoj hlas proti politike zameranej proti mieru a porušovaniu ľudských práv, vďaka čomu sa stala významnou osobnosťou izraelskej spoločensko-politickej scény. Okrem toho založenie nadácie Noa’s Ark dokazuje jej odhodlanie presadzovať sociálne zmeny prostredníctvom zjednocujúcej sily hudby. Noa, ktorá je symbolom medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, si vďaka svojmu globálnemu prínosu získala medzinárodné uznanie. Jej početné ocenenia, účasť na iniciatívach OSN založených na cieľoch trvalo udržateľného rozvoja a angažovanosť v posilňovaní postavenia žien sú inšpirujúcim svedectvom jej výnimočného odkazu.

Titulná fotka Achinoam Nini (Credit: RONEN ACKERMAN)