Human Rights updates 7

NOVINKY ZO SVETA

Medzinárodný trestný súd vydal 
zatykač na Putina a Lvovú-Belovú za vojnové zločiny na Ukrajine 

17. marca 2023 vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač na Vladimira Vladimiroviča Putina a Mariu Alexejevnu Ľvovú-Belovú. Podľa článku 8 (2) (a) (vii) a 8 (2) (b) (viii) Rímskeho štatútu je Putin obvinený zo spáchania vojnových zločinov súvisiacich s nezákonným vysťahovaním a presunom detí z okupovaných území Ukrajiny do Ruskej federácie. 

Európsky súd pre ľudské práva nariadil Taliansku zaplatiť 12 500 eur tuniským migrantom za nezákonné zadržiavanie

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Taliansko musí odškodniť štyroch tuniských migrantov sumou
12 500 EUR za to, že boli nezákonne zadržaní po tom, ako sa v októbri 2017 pokúsili preplaviť cez Stredozemné more. Migranti boli zachránení počas plavby na provizórnom člne a následne boli zadržaní v záchytnom centre na ostrove Lampedusa pred tým, ako boli neskôr v tom istom mesiaci deportovaní späť do Tuniska.

Organizácia Human Rights Watch vyzýva Vietnam, aby stiahol obvinenia proti Truong Van Dungovi

Truong Van Dunga, aktivistu za ľudské práva, zatkla vietnamská polícia v máji 2022 za „protištátnu propagandu“. Jeho prípad sa má znovu otvoriť na pojednávanie 28. marca 2023 a v prípade usvedčenia mu hrozí až 20 rokov väzenia. Organizácia Human Rights Watch však vyhlásila, že Dung je nevinný a nespáchal žiadny trestný čin. Po jeho zatknutí mu bola odopretá komunikácia, dokonca aj s jeho právnikom. Vzhľadom na to, že právny systém nie je nezávislý a vládnuca Komunistická strana Vietnamu porušuje základné medzinárodné normy v oblasti ľudských práv, aktivista nemá možnosť spravodlivého procesu.

Vyšetrovateľ OSN tvrdí, že Irán sa pravdepodobne dopustil zločinov proti ľudskosti 

Vyšetrovateľ OSN Javaid Rehman predložil Rade pre ľudské práva správu, v ktorej obviňuje iránske orgány zo spáchania závažných medzinárodných zločinov vrátane vrážd, väznenia, násilných zmiznutí, mučenia, znásilnenia a sexuálneho násilia. Vyzval na vytvorenie medzinárodnej komisie na kontrolu faktov, ktorá by túto záležitosť dôkladne prešetrila. Naproti tomu tlačová agentúra aktivistov za ľudské práva (HRANA) informovala, že 530 protestujúcich bolo ubitých na smrť a približne 70 príslušníkov bezpečnostných síl bolo zabitých. Súdna moc tvrdila, že bolo zatknutých viac ako 22 000 ľudí.

Reportér Wall Street Journal zatknutý v Rusku pre obvinenia zo špionáže

Ruská Štátna bezpečnostná služba zatkla 31-ročného reportéra denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha pre podozrenie zo špionáže pre americkú vládu. Gerškovič, ktorý od roku 2017 žije a robí spravodajstvo v Rusku, obvinenia odmieta. Jeho zatknutie prichádza v rámci širšieho útoku na slobody médií a slobodu prejavu v Rusku po jeho invázii na Ukrajinu v roku 2022 a predstavuje prvý prípad zatknutia zahraničného novinára na základe obvinenia zo špionáže v postsovietskej ére. Ruská vláda by mala Gershkovicha okamžite prepustiť.

NOVINKY ZO SLOVENSKA

Slovenský zákon o vzdelávaní nerieši segregáciu rómskych detí

Národná rada Slovenskej republiky nezaviedla do praxe novelu zákona o výchove a vzdelávaní, ktorá rieši problematiku segregácie rómskych detí. Zákon bol prerokovaný v rámci Medzinárodného dňa boja za odstránenie rasovej diskriminácie, ale nebol uvedený do praxe. Desaťtisíce rómskych detí sú v súčasnosti uväznené v kruhu chudoby a vylúčenia v dôsledku segregácie a nedostatočného prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu.

Navrhovaný slovenský zákon o genetickom testovaní ohrozuje práva transrodových osôb

Navrhovaný zákon na Slovensku, návrh zákona č. 301/1995, sa dostal do pozornosti kvôli požiadavke genetického testu pre osoby, ktoré chcú úradne zmeniť pohlavie. Kritici tvrdia, že zákon predstavuje popretie súčasných vedeckých poznatkov a porušuje práva transrodových, nebinárnych a intersexuálnych osôb. Navrhovaný zákon bol odsúdený za politizáciu života transrodových osôb a nerešpektovanie ich práva na vlastnú identifikáciu.