Human rights updates 16

SPRÁVY ZO SVETA

EÚ podpísala rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii

Dňa 5. septembra počas konferencie ministrov spravodlivosti Rady Európy v litovskom Vilniuse podpísala Európska komisia Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii a ľudských právach, demokracii a právnom štáte. Dohovor stanovuje právny rámec, ktorý pokrýva životný cyklus systémov umelej inteligencie (AI) a zabezpečuje, aby boli činnosti v oblasti AI plne v súlade s ľudskými právami, demokraciou a právnym štátom. Zameriava sa najmä na transparentnosť, zodpovednosť a inovácie, pričom podporuje etické riadenie a posilňuje dôveru verejnosti. Okrem Európskej komisie dohovor podpísali členské štáty EÚ a 9 krajín mimo EÚ, a to za prítomnosti ďalších medzinárodne zainteresovaných strán. V krajinách EÚ sa dohovor bude vykonávať prostredníctvom Aktu o umelej inteligencií; nariadenia EÚ, ktorým sa stanovujú harmonizované pravidlá v oblasti AI, ktoré nadobudlo účinnosť v auguste tohto roka.

Nominácie Slovenskej Republiky na post sudcu ESĽP

Súdna rada Slovenskej republiky si na svojom 9. zasadnutí zvolila troch kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).  V súčasnosti pôsobí na tomto poste Alena Poláčková, ktorej mandát uplynie 28. decembra tohto roka. Slovenská republika pre nasledujúce volebné obdobie zvolila troch ľudí. Sú nimi Daniela Ježová, Ondrej Laciak a Radoslav Procházka. Na vypočutí súdnej rady obaja kandidáti získali jednomyseľnú podporu Súdnej rady, zatiaľčo Ježová získala 11 hlasov zo 14 prítomných členov a členiek súdnej rady. Následne vláda Slovenskej republiky odobrila nomináciu trojice kandidátov na rokovaní dňa 25. septembra. Po predložení nominácií bude parlamentné zhromaždenie Rady Európy voliť nového sudcu ESĽP.

Povinné predprimárne vzdelávanie v Južnej Afrike

Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa podpísal 13. septembra zákon, ktorým sa zavádza povinný jeden rok predškolského vzdelávania. Vo všeobecnosti je povinné vzdelávanie povinnosťou vlády zabezpečiť bezplatné, dostupné, inkluzívne a kvalitné vzdelávanie. Okrem iných ustanovení zákon predstavuje dôležitý krok k riešeniu dlhodobých problémov v demokratizácii Juhoafrickej republiky, ktoré sa datujú od vízie skupiny bojujúcej proti apartheidu o slobode krajiny z roku 1995, ktorá zahŕňala bezplatné, povinné, všeobecné a rovnaké vzdelávanie pre všetkých.

Zhrnutie Týždňa OSN na vysokej úrovni

Po 79. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) sa svetoví lídri a experti zúčastnili na Týždni OSN na vysokej úrovni 2024, ktorý sa konal 20. – 27. septembra v sídle OSN v New Yorku v USA.

Generálny tajomník OSN najprv zvolal akčné dni samitu budúcnosti, aby vytvoril ďalšiu platformu pre angažovanosť. Potom sa 22. – 23. septembra v sídle OSN v New Yorku zišli hlavy štátov a vlád. Výsledkom summitu bolo prijatie Paktu pre budúcnosť; akčného dokumentu zameraného na posilnenie globálnej spolupráce, ktorý potvrdzuje ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN. OSN sa 24. septembra zreflektovala stav plnenia cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDG) v období do roku 2030. 

V dňoch 24. – 28. septembra a 30. septembra sa svetoví lídri a líderky zapojili do každoročnej všeobecnej diskusie na vysokej úrovni na tému „Nikoho nenechať pozadu: konať spoločne v záujme pokroku v oblasti mieru, udržateľného rozvoja a ľudskej dôstojnosti pre súčasné a budúce generácie“. Predseda Európskej rady Charles Michael za okrúhlym stolom na tému “Na obranu demokracie, boj proti extrémizmu” zdôraznil tri zásady ako záväzok k demokracií, a to spravodlivosť a inklúzia, dodržiavanie ľudských práv a politických slobôd stabilné a spoľahlivé inštitúcie. 

V dňoch 25. – 26. septembra sa všetky zaiteresované strany zišli na plenárnych zasadnutiach na vysokej úrovni, kde sa zaoberali existenčnými hrozbami, ako zvyšovanie hladiny morí, alebo antimikrobiálna rezistencia. Pripomenuli si aj Medzinárodný deň úplného odstránenia jadrových zbraní.

Spustenie iniciatívy o zodpovednosti za porušovanie deklarácie CEDAW v Afganistane

Austrália, Kanada, Nemecko a Holandské kráľovstvo podnikli formálne kroky s cieľom vyzvať Afganistan, aby prestal porušovať Dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien (CEDAW), uvádza sa v tlačovom vyhlásení austrálskeho Oddelenia zahraničných vecí a obchodu z dňa 26. Septembra. Afganistan je zmluvnou stranou premetného dohovoru. Tento krok víta aj generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.

Izraelská invázia Libanonu

Image by Kaufdex from Pixabay.

Mierová misia OSN v Libanone (UNIFIL) tvrdí, že Izraelské obranné sily (IDF) ich 30. septembra informovali o svojom pláne začať pozemnú inváziu do Libanonu. Podľa tlačovej správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) zo 4. októbra experti OSN dospeli k záveru, že pozemná invázia je porušením suverenity a územnej celistvosti Libanonu a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č.1701. Okrem toho správa uvádza, že experti OSN vyjadrili poľutovanie nad tým, že Izrael stále viac nerešpektuje medzinárodné právo.

Ilustračný obrázok: https://pixabay.com/vectors/world-map-countries-vector-earth-1748403/