SPRÁVY ZO SVETA
Policajná brutalita v Košiciach
Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) informoval o obvinení policajta, ktorý sa mal dňa 5. novembra v Košiciach počas výkonu svojej služby dopustiť obzvlášť závažného trestného činu zabitia Ľubomíra, ktorý bol zaistená pri trestnom čine, tým, že mu spôsobil viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici podľahol. Pri policajnom zásahu išlo o napadnutie človeka bez domova. ÚIS v spolupráci s košickými zložkami v pondelok zadržali dvoch policajtov zaradených na Obvodnom oddelení Policajného zboru v Košiciach pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Následne sa k prípadu vyjadril Ombudsman Róbert Dobrovodský: “Som zhrozený, kež v predvečer 35. Výročia Dňa boja za slobodu a demokraciu, kedy sa spoločnosť zhodla na tom, že dôjde k obmedzeniu svojvôle represívnych zložiek moci, sa musím dozvedieť o podozrení z policajnej brutality […] je potrebné zabezpečiť, aby polícia z každej plánovanej akcie, v ktorej už pri jej príprave predpokladá použitie donucovacích prostriedkov, zadovážila videozáznam o jej priebehu.” Následne ombudsman informoval o tom, že predložil do parlamentu mimoriadnu správu k činnosti Policajného zboru, v ktorej chcel poukázať na pribúdanie neľudského a ponižujúceho zaobchádzania so zadržanými.
35. výročie Nežnej revolúcie
17. novembra, na jej 35. výročí, sme si pripomenuli odkaz Nežnej revolúcie. Heslá, ktoré sú jej symbolom dodnes, ako “Chceme slobodu!” či “Chceme demokraciu!”, skandovalo študentstvo 16. novembra 1989 na vtedajšom Mierovom námestí v Bratislave. O deň neskôr sa v Prahe na Albertove uskutočnila študentská slávnosť pri príležitosti 50. Výročia smrti študenta a obete nacistického režimu Jana Opletala. Po tejto slávnosti vypukla veľká študentská manifestácia, kde sa nakoniec zišlo odhadom 50 tisíc osôb, voči ktorým zakročili policajné zložky obuškami. 18. novembra vstúpilo študetstvo pražských vysokých škôl do štrajku, ku ktorému sa pridala aj umelecká obec a v Bratislave sa mobilizovali aktivistické skupiny a študenstvo. Vznikli občianske platformy stojace proti komunistickému režimu, Verejnosť proti násiliu v Bratislave a Občianske fórum v Prahe. Do štrajku vstúpila aj širšia verejnosť, a tak 27. novembra o 12:00 hod. prebehol generálny štrajk. O dva dni neskôr Federálne zhromaždenie na svojej mimoriadnej schôdzi vyňalo ústavný článok 4 o vedúcej úlohe komunistickej strany v štáte a spoločnosti a 7. decembra komunistická federálna vláda rezignovala. Dnes je to už takmer 30 rokov, čo sa aktívne snažíme v Helsinskom výbore pre ľudské práva na Slovensku prispievať k ochrane ľudských práv, slobody a demokracie, zakladajúc si práve na hodnotách a odkaze Novembra 89.
Predsúdna komora Medzinárodného trestného súdu vydala zatykač na Netanyahu a Gallanta za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti páchané v Gaze
Medzinárodný trestný súd (ICC) odmietol námietky štátu Izrael voči jurisdikcii a vydal medzinárodný zatykač na premiéra Izraelu Benjamina Netanyahua a ministra obrany Yoava Gallanta. Medzinárodný zatykač bol vydaný dňa 21. novembra za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané v termíne najmenej od 8. októbra 2023 do najmenej 20. mája 2024, teda do dňa, kedy prokuratúra podala žiadosť o vydanie zatykača. ICC rozhodol, že obaja sú trestnoprávnu zodpovednosť za cielené a vedomé útoky voči civilnému obyvateľstvu v Palestínskych okupovaných územiach (OPT). Pri vydaní zatykačov ICC poznamenal, že napriek varovaniam a podnetom inter alia, Bezpečnostnej rady OSN, Generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, štátov či štátnych a občianskych aktérov, autorizácia humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo OPT prebiehala v minimálnej miere.
OSN schválila prípravu dohovoru, ktorý posilní ochranu ľudských práv pred zločinmi proti ľudskosti
Šiesta (súdna) komora OSN schválila na svojom 79. zasadnutí 16 návrhov, z ktorých dala pozornosti najmä Konferenciu vládnych splonomocnencov na tému zabráneniu a trestaniu zločinov proti ľudskosti. Cieľom tejto konferencie je otvoriť rokovania ohľadom posilnenia medzinárodných nástrojov ochrany ľudských práv.
Výskumná správa OSN: Femicídy v 2023
V deň, kedy si svet pripomína 25. výročie ustanovenia Medzinárodného dňa odstránenia násilia páchaného na ženách, vydala Kancelária pre zločin a drogy pri OSN spolu s OSN Ženy výskumnú správu s názvom Femicides in 2023. Správa obsahuje štatistické odhady z celého sveta o rodovo podmienených vraždách žien a dievčat v partnerských alebo v rodinných vzťahoch. Jedným zo zistení je, že významná časť obetí vraždy (22% až 37%) mala záznam o nahlasovaní fyzického, sexuálneho alebo psychického násilia v partnerskom vzťahu. Autorstvo publikácie tým pádom upozorňuje na to, že na základe týchto poznatkov kompetentné orgány vedia uskutočniť potrebné kroky k prevencií, ako napríklad zabraňovanie kontaktu osobe páchajúcej násilie.
Návrh na medzinárodný zatykať prezidenta Myanmaru Mina Aunga Hlainga za zločiny proti ľudskosti páchané na Rohingoch
Image by Gordon Johnson from Pixabay.
Prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim A. A. Khan KC podal návrh na vydanie medzinárodného zatykača na vyššieho generála, úradujúceho prezidenta a veliteľa mjanmarských obranných zložiek Mina Aunga Hlainga za zločiny proti ľudskosti. Prokuratúra verí, že Min Aung Hlaing by mal niesť trestnoprávnu zodpovednosť za deportovanie a prenasledovanie mjanmarskej menšiny Rohingov, ktoré prebiehalo v Myanmare a v časti Bangladéšu.
Titulný obrázok je od Csaba Nagy z Pixabay