Projekt Platforma ambasádorov a ambasádoriek európskej demokratickej kultúry je spoločným projektom Academie Istropolitana Nova a Helsinského výboru pre ľudské práva na Slovensku. Helsinský výbor je zodpovedný za jednu zo štyroch hlavných aktivít projektu, pričom jeho expertky a experti sa aktívne zapájajú aj do ostatných aktivít.
Projekt si dáva za úlohu pripraviť mladých ľudí, najmä prvovoličov a prvovoličky na život v demokratickej občianskej spoločnosti. Cieľom je zvyšovať informovanosť mladých ľudí a ich motiváciu ísť voliť, či inak participovať na verejnom živote a viesť ich k pozitívnemu ovplyvňovaniu aktuálneho stavu spoločnosti. Pozornosť je upriamená na zoznámenie prvovoličov s ich ľudskými právami a občianskymi povinnosťami.
Ambíciou je osloviť a prepojiť 3000 študentov a učiteľov po celom Slovensku. Projekt vytvára platformu ambasádorov a ambasádoriek európskej demokratickej kultúry – aktívnych, vzdelaných a informovaných ľudí, ktorí budú mať záujem podporovať demokraciu a európske smerovanie Slovenskej republiky.
Pridanou hodnotou projektu je, že oslovuje študentov a učiteľov zo všetkých typov škôl. Nevynecháva pritom žiaden z regiónov Slovenska a snaží sa pôsobiť aj na tzv. bielych miestach, kde je formálne či neformálne občianske vzdelávanie málo rozvinuté. Projekt sa stavia k občianskemu vzdelávaniu a participácii komplexným spôsobom. Poskytuje kľúčové vedomosti, znalosti a zručnosti v systémových súvislostiach a kontextoch.
Ciele projektu budú naplnené pomocou nasledovných aktivít:
- Vedecké čajovne – prednášky vedené expertmi a expertkami z akademickej obce a verejnoprávnej praxe, doplnené workshopmi cielenými osobitne na študentov a zvlášť na pedagógov.
- Celoštátne stretnutia platforiem v témach demokracie, ľudských práv a európskych hodnôt, ktoré slúžia na sieťovanie a výmenu skúseností a informácií medzi členmi a členkami budovaných platforiem.
- Vytvorenie online priestoru, webovej stránky projektu, ktorá bude združovať informačný a vzdelávací obsah a taktiež poskytovať priestor k diskusii a výmene názorov.
- Organizácia simulovaných eurovolieb na vybranej vzorke škôl, s cieľom podnietiť študentov k hlbšiemu uvažovaniu o celoeurópskom kontexte volieb tým, že nebudú voliť slovenské, ale európske strany.
- Sociologický prieskum, ktorý bude skúmať hlbšie motivácie a príčiny postojov mládeže v hodnotových otázkach. Získané dáta budú využité pre tvorbu metodických nástrojov, ktoré by mohli usmerniť mladých ľudí k osvojovaniu si hodnôt európskej demokratickej kultúry.
Projekt je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa spadajúceho pod Ministerstvom vnútra SR. Výzvy bola určená mimovládnym organizáciám na podporu občianskej participácie a informovanosti. Príspevok z celého grantu pre Helsinský výbor činí 100 tisíc eur pre časové obdobie od 1. septembra 2018 do 31. augusta 2020.
Podrobné informácie o priebehu projektu sa nachádzajú na stránke Academie Istropolitana Nova.