Human Rights Updates 13

SPRÁVY ZO SVETA

Portugalská mládež vyzvala európske vlády v prelomovom prípade klimatických práv

Štyria portugalskí mladiství a dvaja mladí dospelí nedávno podali na súd žalobu na európske vlády za nesplnené záväzky v oblasti klímy. Európsky súd pre ľudské práva sa zaoberal ich prípadom, ktorý podnietili smrteľné lesné požiare v Portugalsku počas horúceho leta 2017. Portugalsko zažilo najhorúcejší rok v histórii v roku 2022. Žalobcovia tvrdia, že tieto vlády vrátane Portugalska nesplnili ciele zníženia emisií skleníkových plynov stanovené v Parížskej dohode, čím porušili ich práva na život, zdravie a nediskrimináciu. Napriek výzvam OSN na prijatie ráznejších opatrení sa niektoré štáty Rady Európy usilujú o expanziu fosílnych palív, čo je v rozpore s cieľom 1,5 °C stanoveným v dohode. Hoci európske vlády uprednostňujú vnútroštátne riešenie, zapojenie Európskeho súdu je podľa komisára Rady Európy pre ľudské práva kľúčové pre zabezpečenie zmysluplných opatrení v oblasti klímy. Tieto prípady sú súčasťou širšieho hnutia, ktoré spája opatrenia v oblasti klímy s ľudskými právami, pričom Súdny dvor tento rok čaká na rozhodnutia v dvoch ďalších prípadoch týkajúcich sa klímy, ktoré by mohli objasniť zodpovednosť vlád za ľudské práva v súvislosti s klimatickou krízou.

Etiópia pokračuje v násilnostiach a ukrutnostiach napriek prímeriu: Alarmujúca správa odborníkov na ľudské práva

Medzinárodná komisia expertov na ľudské práva v Etiópii vo svojej nedávnej správe varovala, že napriek rok starej dohode o prímerí je Etiópia naďalej zapletená do násilia a krutostí. V správe, ktorá má 21 strán, sa dokumentuje rozsiahle zneužívanie vrátane masového zabíjania, znásilňovania, vysídľovania a ničenia základnej infraštruktúry. Predseda Mohamed Chande Othman zdôraznil vážnosť situácie, keď sa násilie šíri po celej krajine. Eritrejské jednotky a amharské milície naďalej páchajú násilnosti v Tigraji, zatiaľ čo proces prechodného súdnictva etiópskej vlády bol urýchlený a chýba v ňom zapojenie obetí. Správa tiež vyjadrila obavy z narastajúcej sekuritizácie štátu a potenciálu ďalších zločinov.

Viac ako 100 000 utečencov utieklo z Náhorného Karabachu do Arménska: Naliehavo žiada o medzinárodnú pomoc

Od rýchleho prevzatia moci Azerbajdžanom utieklo z Náhorného Karabachu do Arménska viac ako 100 000 utečencov. Filippo Grandi z UNHCR vyzýva na naliehavú medzinárodnú pomoc, pretože mnohí z nich sú hladní a vyčerpaní. OSN plánuje svoju prvú misiu v Náhornom Karabachu za takmer 30 rokov, aby posúdila potreby. Arménski dobrovoľníci zbierajú a rozdeľujú pomoc, ale zdroje sú nedostatočné. Arménsko sa usiluje o pomoc EÚ, keďže viac ako polovica obyvateľov Náhorného Karabachu utiekla, pričom zdroje stačia len na presídlenie 40 000 utečencov. Doteraz prišlo do Arménska 100 417 ľudí z Náhorného Karabachu, ktorý mal predtým približne 120 000 obyvateľov.

Iránske bezpečnostné sily potlačili protesty rok po smrti Mahsy Aminiovej

Iránske bezpečnostné sily zasiahli proti kurdským protestom a zadržali otca Mahsy Aminiovej rok po jej kontroverznej smrti vo väzbe, ktorá vyvolala veľké nepokoje. Revolučné gardy zatkli občana s dvojitým občianstvom obvineného z podnecovania nepokojov. Napriek silnej bezpečnostnej prítomnosti dochádzalo k sporadickým konfrontáciám po celej krajine. Videá na sociálnych sieťach ukazovali protesty v Teheráne a iných mestách, pričom sa objavili aj správy o násilnostiach. K potlačeniu protestov došlo v čase, keď dozorný orgán OSN pre jadrovú bezpečnosť kritizoval konanie Iránu. USA a Spojené kráľovstvo uvalili sankcie a celosvetová podpora práv žien v Iráne pokračuje. Mnohí boli v súvislosti s protestmi zatknutí.

Kríza vzdelávania v Libanone: Strety ohrozujú tisíce detí palestínskych utečencov

Strety v Libanone ohrozujú vzdelávanie tisícov detí v palestínskom utečeneckom tábore Ain el-Helweh. Od 31. júla viedli násilnosti k obetiam na životoch, vysídleniu a obsadeniu a vyrabovaniu ôsmich škôl, ktoré spravuje UNRWA. Viac ako 11 000 palestínskych utečeneckých detí čelí s blížiacim sa termínom školského vyučovania narušeniu vzdelávania. Konflikt, ktorý vyvolali politické atentáty, spôsobil rozsiahle škody na domoch a infraštruktúre a vyše 4 000 ľudí muselo opustiť svoje domovy. Nedávno uzavreté prímerie je krehké a môže viesť k ďalším bojom. Je veľmi dôležité, aby všetky strany chránili školy, dodržiavali usmernenia a poskytovali podporu s cieľom zabezpečiť bezpečný návrat detí do škôl.

Titulný obrázok od ErikaWittlieb z Pixabay