SPRÁVY ZO SVETA
20-ročnému Ugandčanovi hrozí trest smrti na základe kontroverzného zákona proti homosexuálom
20-ročnému Ugandčanovi hrozí trest smrti za „homosexualitu s priťažujúcimi okolnosťami“ podľa kontroverzného zákona proti homosexuálom, ktorý je jedným z najtvrdších na svete. Zákon povoľuje trest smrti za „homosexualitu s priťažujúcimi okolnosťami“ a doživotné väzenie za dobrovoľný vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia. Podozrivý bol v auguste obvinený z „nezákonného pohlavného styku s dospelým mužom vo veku 41 rokov“ podľa zákona proti homosexualite z roku 2023. Tento drakonický zákon bol podpísaný v máji a podporila ho ugandská konzervatívna kresťanská väčšina.
Saudský muž odsúdený na trest smrti za kritizovanie prostredníctvom sociálnych médií
V Saudskej Arábii bol muž menom Muhammad al-Ghamdi odsúdený na trest smrti za kritiku korupcie a porušovania ľudských práv na sociálnych sieťach. Používal anonymné konto na X (predtým Twitter), ktoré malo len deväť sledovateľov. Al-Ghamdiho odsúdil v júli špecializovaný súd zriadený v roku 2008 pre prípady terorizmu. Čelil obvineniam zo sprisahania proti vláde, podkopávania štátnych inštitúcií a podpory teroristickej ideológie.
Taliban zakázal ženám navštevovať národný park Band-e-Amir
Vláda Talibanu zakázala ženám navštíviť afganský národný park Band-e-Amir v provincii Bamiján kvôli údajnému porušovaniu pravidiel o nosení hidžábu. Mohammad Khaled Hanafi, úradujúci afganský minister pre morálku a mravnosť, vyzval náboženských duchovných a bezpečnostné orgány, aby tento zákaz dočasne presadili. Band-e-Amir, prírodný zázrak uznaný UNESCO, je významnou turistickou atrakciou, odkedy sa v roku 2009 stal prvým afganským národným parkom. Zákaz zavedený v Deň rovnosti žien však vyvolal kritiku aktivistov, pričom osobitný spravodajca OSN Richard Bennett spochybnil jeho nevyhnutnosť v kontexte šaríe a afganskej kultúry. Tento zákaz dopĺňa zoznam činností, ktoré sú afganským ženám zakázané od návratu Talibanu k moci v roku 2021.
Pokračujúce zločiny proti Ujgurom v Sin-ťiangu: rok po hodnotiacej správe OSN
Potvrdenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o zachovaní protiteroristickej politiky v Sin-ťiangu znamená pokračujúce zločiny proti ľudskosti voči Ujgurom, varuje Human Rights Watch. Rok po tom, čo OSN vydala odsudzujúcu správu o porušovaní práv v Sin-ťiangu, je situácia naďalej pochmúrna. Pokračuje masové svojvoľné zadržiavanie, mučenie, sledovanie a kultúrne prenasledovanie, čo predstavuje zločiny proti ľudskosti. Peking vo svojej politike v Sin-ťiangu vykazuje len malé zmeny a zahraničné vlády uvalili sankcie.
Libanon stupňuje zásahy proti slobode prejavu: Zatknutie komika vyvoláva znepokojenie
Koalícia na ochranu slobody prejavu v Libanone varuje, že zatknutie a vyšetrovanie komika Núra Hadžjara libanonskými úradmi za jeho vtipy je vystupňovaním zásahov proti verejnej kritike. Libanonské orgány predvolali rôzne osoby za kritiku v čase vážnej hospodárskej krízy a niektoré z nich boli odsúdené. Tieto zákony nie sú v súlade s medzinárodnými normami v oblasti ľudských práv a neprimerane obmedzujú slobodu prejavu. Výbor OSN pre ľudské práva zdôraznil, že takéto konanie predstavuje porušovanie práv.
Titulný obrázok od Boris Štromar z Pixabay